„ Nie wymagaj od innych więcej niż od siebie, a od siebie wymagaj dużo.”
„Twój sukces – to nie zaszczyty, pieniądze i rozgłos – lecz zmiany na lepsze, jakich dokonasz w zastanym świecie.”
Zdzisław Wilhelmi
Dnia 20 września 2021 roku mija sto lat od daty urodzin prof. Zdzisława Wilhelmiego, kontynuatora dziela Andrzeja Soltana rozwoju fizyki Jadrowej w Warszawie, wieloletniego kierownika Zakładu Fizyki Jądrowej Wydziału Fizyki UW. Profesor Wilhelmi odszedł od nas 27 grudnia 2013.
Urodził się w Łomży, gdzie w 1939 roku ukończył liceum im. Tadeusza Kościuszki. We wrześniu wyjechał do Lwowa by rozpocząć studia na Wydziale Elektryczny Politechniki Lwowskiej. W czerwcu 1941 roku studia zostały przerwane i po powrocie do Łomży rozpoczął się okres bardzo intensywnej działalności w podziemniu. W 1943 roku został szefem wywiadu Obwodu Łomżyńskiego AK.
W 1945 roku przeniósł się do Lodzi aby kontynuować studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej. Tu już jako student podjął pracę asystenta w kierowanej przez prof....
Read more
Monthly Archives: Wrzesień 2021
Zmarł prof. Stanisław Grzegorz Rohoziński
W dniu 11 września 2021 r. zmarł prof. dr hab. Stanisław Grzegorz Rohoziński, Członek założyciel Sekcji Fizyki Jądrowej PTF, emerytowany profesor Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prodziekan w latach 1982-84, wieloletni dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej. Profesor Rohoziński był wybitnym uczonym, który zainicjował i rozwinął w ośrodku warszawskim badania w dziedzinie teorii jądrowych ruchów kolektywnych. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu fundamentalne prace dotyczące pełnych rozwiązań kwantowych równań ruchu dla kształtów kwadrupolowych, zwieńczone sformułowaniem pierwszego spójnego formalizmu opisującego wzbudzenia kolektywne jąder nieparzystych. Był cenionym dydaktykiem, mistrzem, nauczycielem i źródłem inspiracji dla wielu pokoleń fizyków.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 23 września 2021 roku o godz. 11:00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach.
Wspomnienia o profesorze Rohozińskim na stronie Wydziału Fizyki UW.
...
Read more
Dr inż. Daniel Piętak
W dniu 2 września 2021 r. na Politechnice Warszawskiej sukcesem zakończyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Daniela Piętaka. Praca zatytułowana “Metoda oceny jakości wyników eksperymentów wzbudzeń kulombowskich z wykorzystaniem algorytmu genetycznego” była zainspirowana i w dużej części przygotowana w oparciu o wyniki pomiarów uzyskanych m.in. w SLCJ UW. Promotorem pracy był prof. dr hab. inż Piotr Bilski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a jednym z recenzentów prof. dr hab. Krzysztof Rusek z SLCJ.
Gratulacje!...
Read more