Basic Training School on Accelerators BTS24

W dniach 18-27 czerwca 2024 r. w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się międzynarodowe warsztaty Basic Training School on Accelerators (BTS24), zorganizowane we współpracy z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej. Dzięki wsparciu finansowemu z projektu EURO-LABS w warsztatach mogło wziąć udział 18 studentów z różnych krajów świata.

Młodzi fizycy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę uczestnicząc w wykładach prowadzonych przez lokalnych i międzynarodowych ekspertów. Tematyka wykładów obejmowała detekcję promieniowania jonizującego, wprowadzenie do spektroskopii gamma, podstawy przygotowania tarczy, podstawy reakcji jądrowych, wytwarzanie radioizotopów do zastosowań medycznych oraz przyspieszanie ciężkich jonów. Najważniejszą częścią warsztatów było zdobycie praktycznych umiejętności laboratoryjnych i pracy zespołowej. Uczestnicy przeprowadzali niezależne eksperymenty w małych grupach, korzystając z unikalnej aparatury badawczej dostępnej w ŚLCJ UW, a uzyskane wyniki mieli okazję zaprezentować podczas sesji prezentacyjnej zamykającej warsztaty.