Wytyczne przygotowania artykułów do Raportu Rocznego ŚLCJ 2022
Prosimy o przysyłanie artykułów do Raportu Rocznego Laboratorium 2021 w terminie do 10 kwietnia 2023 na adres raport(at)slcj.uw.edu.pl.
Anglojęzyczne komunikaty powinny obejmować prace wykonane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022, związane z działalnością badawczą prowadzoną przez pracowników Laboratorium, eksperymentami, dydaktyką, rozbudową i modernizacją aparatury.
Autorzy kilku artykułów powinni przesłać każdy z nich osobnym e-mailem.
Komunikaty można przysyłać w dowolnym formacie tekstowym. Preferowany format to LaTeX, ale akceptowane są również pliki ASCII, MS-Word, OpenOffice, LibreOffice.
Przysłane teksty nie powinny być dłuższe niż trzy strony. W formacie stosowanym w raporcie dwie strony to około 9000 znaków ze spacjami. Jeżeli komunikat zawiera ilustracje, to tekst powinien być odpowiednio krótszy.
Nazwiska w liście autorów powinny być oddzielone przecinkami (prosimy o wpisywanie tylko inicjałów i nazwisk autorów).
W afiliacjach powinny znajdować się: nazwa Instytucji, miasto i państwo. Należy upewnić się, że wykorzystano prawidłową formę nazwy Instytucji (zazwyczaj można to sprawdzić na stronie internetowej Instytucji).
Jeśli wszyscy autorzy mają taką samą afiliację nie należy wprowadzać jej numeracji.
Rysunki, w dowolnym formacie graficznym (np. JPEG, GIF, PNG, PDF), powinny być dostarczone w postaci oddzielnych plików. Nie należy wklejać rysunków w tekst w edytorze MS-Word, OpenOffice lub LibreOffice.
Pliki z rysunkami powinny być nazywane w jasny sposób, z numeracją zgodną z ich pozycją w tekście.
W artykule powinny znajdować się odwołania do wykorzystanych rysunków i tabel. Opisy tabel powinny znajdować się nad tabelami, zaś opisy rysunków pod odpowiednimi rysunkami.
Przed przysłaniem rysunków, należy sprawdzić czy ich wydruki przy powiększeniu (zmniejszeniu) oczekiwanym przez autora dają obrazek o “publikowalnej” jakości. Docelowa wielkość liter na rysunkach nie powinna być mniejsza niż 2 mm, a linie nie powinny być cieńsze niż 0.18 mm (0.5 pt). Ilustracje powinny mieć rozdzielczość 300 dpi lub większą.
Dopuszczalne jest dostarczenie barwnych rysunków i zdjęć, ale ze względu na koszt druku kolorów nie należy używać tam, gdzie to nie jest konieczne.
Pomiędzy wartością liczbową a jej jednostką należy stosować “twardą spację” np. 200 µg/cm2.
W zapisie liczb, jako znak dziesiętny należy stosować kropkę, a nie przecinek.